חדשות ועדכונים

הירשמו לניוזלטר שלנו

10 דברים על יצירה עם ילדים

יצירה היא אחת מפעילויות הפנאי האהובות ביותר על ילדים. יש ילדים שיכולים לשקוע שעות בציור או במשחק בבצק. מתי הגיל המושלם להתחיל? ואיך מתמודדים עם כל הלכלוך? אנו כאן עם עשרת הדברים החשובים שנוגעים ליצירה עם ילדים.

 1. מתי מתחילים? הזמן המושלם להתחיל תלוי בילד, וגם בכם האמת. אם הילד כבר יושב בכוחות עצמו למשך רבע שעה ויש לו את כל היכולות הנדרשות כדי להחזיק חומרי יצירה או לפעול לפי ההוראות, אפשר להתחיל. רוב הילדים יוכלו להתחיל כבר בגיל שנה, אבל אם אתם רואים שהילד עדיין לא מוכן, לא צריך בכוח, פשוט חכו לרגע המתאים.
 2. התאמה לגיל הילדים – כדאי להתאים את היצירה לגילם של הילדים על מנת שלא ליצור תסכול. כאשר אתם קונים חומרי יצירה לילדים, התייעצו עם צוות החנות על מנת שיעזרו לכם לבחור את חומרי היצירה המתאימים. זכרו, בגילאים הצעירים המטרה היא להתנסות ולשפר כישורים לכן תנו לילדים יד חופשית.
 3. תנו לילדים להתנסות – יש המון חומרי יצירה לילדים מבצק, דרך טושים, צבעי ידיים, גועש, ועד גירי שעווה, חימר וגואש. מומלץ מאוד לחשוף את הילדים לסוגים שונים של חומרי יצירה, לתת להם לצייר על דפים בגדלים שונים ומסוגים שונים, הם יכולים לצייר בישיבה או בעמידה, על הרצפה או ליד שולחן ובאמת שהשמיים הם הגבול.
 4. בצק וחימר טובים לתחושה – גם אם הילדים עדיין לא יכולים ליצור דמויות או יצירות פאר, עדיין בצק וחימר מעולים עבורם, הם יכולים ללוש אותם, למעוך, ליצור כדורים, לרדד ועוד. ככל שהילדים גדלים אפשר ליצור איתם צורות, לגלגל נחשים, לדקור אותם עם דוקרנים בזהירות, ולפתח את המוטוריקה העדינה שלהם.
 5. חומרי יצירה בטוחים לשימוש – שימו לב שאתם משתמשים בחומרי יצירה שמתאימים לילדים, כלומר בטוחים לשימוש, לא רעילים, נוחים לאחיזה ומתאימים לידם של הפעוטות, וכאלו שאינם מכילים חלקיקים קטנים אשר יכולים לגרום לחנק.
 6. איך מתמודדים עם הלכלוך? הורים רבים היו רוצים להימנע מכתמים על בגדים של הילדים, או מלכלוך של הבית. לכן כדי להרגיש בנוח ארגנו סביבה שנוח לכם לכלכך, בחוץ או בבית, הניחו נייר עיתון, מפת נייר או שעוונית, וכאשר מזג האוויר מאפשר זאת, הניחו לילדים לצייר ללא בגדים או רק עם תחתונים. אתם יכולים להלביש את הילדים בבגדים שלא אכפת לכם ללכלך, או לקנות סינר ליצירה. יש המון רעיונות לשמור על הבגדים נקיים.
 7. הם יצטרכו עזרה – אל תטעו לחשוב שאתם יכולים לשים את הילדים ליצור ולקחת לכם רגע לעצמכם. בתחילת הדרך הילדים יצטרכו את הליווי והעזרה שלכם. כאשר אתם נותנים להם מדבקות הם יצטרכו שתעזרו להם לקלף אותן, ובכלל הם יזדקקו להכוונה והנחיות, במיוחד כאשר מדובר בפעוטות.
 8. יש ילדים שיכולים להירתע מחומרים מסוימים – לא כל הילדים יאהבו כבר למן הרגע הראשון להתעסק עם חול, דבק, חימר ועוד. לפעמים זה רק שלב ראשוני שיעבור ככל שתחשפו אותם לחומרי יצירה. אם אתם רואים שההימנעות מהמגע בחומר מפריעה לילדים ליהנות, כדאי להתייעץ עם אנשי המקצוע המתאימים.
 9. לא לכל הילדים תהיה יד דומיננטית בהתחלה – פעוטות קטנים יעבירו את הצבעים מיד ליד, ולא תמיד תהיה להם יד דומיננטית. בגילאים צעירים אין בעיה, אבל לאחר גיל 4, אם אתם מוטרדים מהנושא, אתם יכולים לפנות לייעוץ של מרפאים בעיסוק.
 10. לא צריך להשקיע בחומרי יצירה יקרים – אתם בהחלט יכולים למצוא חומרי יצירה פשוטים, ולא ממותגים כדי לתת לילדים ליצור בכיף ומבלי לשבור את הכיס.
 • aden & anais
 • Lucky
 • Zhaos
 • Proby
loading