חדשות ועדכונים

הירשמו לניוזלטר שלנו

סיפור ההתפתחות של תינוקך

במשך תשעה חודשים אנחנו מחכים לו. הבטן גדלה, היצירה הגדולה מתבשלת לאיטה ועם הציפייה לקראת הלידה מגיעה גם ההתרגשות. אלא שלעיתים רבות אנחנו יודעות לומר בדיוק מה קורה לילד שלנו כשהוא שם, בפנים, בתוך הבטן. השאלה החשובה יותר היא מה קורה כשהוא יוצא אל העולם. בחודשים הראשונים לחייו, ובמהלך שנותיו הראשונות, הוא עומד לעבור שינויים רבים מאוד. את השלבים הללו חשוב שתכירי, וכדאי לדעת מה בדיוק צפוי לנו לאורך הדרך.

החודש הראשון לאחר הלידה

מהרגע הראשון שלו (או שלה) מחוץ למרחב הבטוח שבו גדל במשך תשעה חודשים, הילד שלך לומד ללא הפסקה, משתנה וממשיך להתפתח. למעשה, התפתחות תינוקות נמדדת מהרגע הזה ממש, שבו נחתך חבל הטבור והשינויים מתחילים להתגלות. ברגעים הראשונים הוא לומד צרכים בסיסיים, וכך הוא מזהה את האם, את פעימות לבה ואת טעמו של החלב. עם הזמן הוא גם מתחיל להכיר את חלקי גופו ולהגיב לסביבה. זה הזמן לתקשר איתו כמה שאפשר, לדבר איתו לא מעט ולהפגין ערנות למידה שבה הוא מזיז את ראשו לצדדים.

עד גיל שלושה חודשים

בשלב הבא מתחיל הילד לשלוט גם בידיו, ובהתאם הוא מתחיל להשתמש בהן קצת יותר – בעיקר לצורך נפנוף. זוהי גם נקודת הזמן שבה הראש מתחיל להתרומם ולהתייצב, והילד מסוגל לזהות חפצים במרחב, לעקוב אחריהם בעיניו וגם לחייך באופן רצוני ונשלט למראה הוריו או דמויות מרכזיות אחרות. בשלב הזה מומלץ מאוד להציג לילד חפצים רכים יחסית ופריטים שאחריהם יוכל לעקוב בעיניו. זה גם הזמן להשכיבו על הבטן כדי שיוכל לחזק את כתפיו, להמשיך לדבר אל הילד ולאפשר לו לא רק להכיר את השפה אלא לזהות את קולכם.

עד גיל חצי שנה

בחודשים הבאים יגיע הרגע שהורים רבים מחכים לו, הלא זהו הרגע שבו הילד מתהפך לראשונה. בשלב הראשון תתבצע ההתהפכות מהבטן לגב אבל אל דאגה, גם את הסיבוב ההפוך הוא ילמד מהר מאוד. דרך אגב, בנקודת הזמן הזו הם גם מפתחים את הקואורדינציה, וחשוב לאפשר להם לאחוז בחפצים ואף להובילם אל הפה. כמובן שמומלץ לבחור במוצרים שלא יוכלו לבלוע. המלצה נוספת היא לספק לילד משטח פעילות כדי שיוכל להתמודד עם הגירויים השונים, להפגין סקרנות ולפתח את החושים השונים. אין ספק שלכל שלב בהתפתחות התינוק משמעות אדירה ואינסוף רגעים מרגשים ומיוחדים, אבל כדי לעודד התפתחות תקינה ודאו שאתם מעניקים לילד את כל הכלים כדי להמשיך ללמוד, להתפתח, להסתקרן ולגלות את הועלם.

  • aden & anais
  • Lucky
  • Zhaos
  • Proby
loading