חדשות ועדכונים

הירשמו לניוזלטר שלנו

סדר יום מומלץ של תינוק לפי שעות

איך להתאים לתינוק סדר יום קבוע ?

נכון שהם עוד לא צריכים להגיש דו"ח חשוב לבוס, או לסיים מטלה גדולה תוך זמן קצר בשביל המרצה, אבל גם תינוקות בני יומם צריכים להיות מורגלים ללוח זמנים. סדר היום של התינוק יכתיב את ההתפתחות התקינה שלו, ידאג שיקבל את שעות השינה המתאימות לו ובעיקר יעשה שירות מועיל מאוד עבור ההורים. סדר יום כזה יכול להיות קשיח, אבל הוא נוח ופשוט מאוד לתחזוק, והוא מקל מאוד את החיים כאשר לא צריך לקום שלוש פעמים באמצע הלילה, ולנסות לעקוב אחרי הפעם האחרונה שהתינוק אכל. ישנם כמה הבדלים קטנים בין סדר היום המומלץ לתינוקות עד גיל חצי שנה ומגיל חצי שנה ועד שנה. חשוב לשים לב שסדרי היום הינם בגדר המלצה, ורצוי לבדוק מה עובד עבורכם ועבור התינוק שלכם.

הקפידו על שעות שינה מסודרות
מהקימה בבוקר ועד מנוחת הצהריים


שעת ההתעוררות האידיאלית היא שבע בבוקר. במשך כחצי שעה, ניתן לערוך את "טקס ההתעוררות", במסגרתו יש לשלב גם את ההאכלה. ניתן להקל על ההתעוררות עם הנקה, וכך לאפשר לתינוק להמשיך לנמנם עוד כמה דקות בזמן שהוא אוכל. לאחר מכן, ובמשך כשעה, מומלץ להקצות את הזמן לפעילות. זה יכול להיות משחק שלכם עם התינוק, או משחק בצעצועים וכולי. לאחר מכן, השכיבו את התינוק לישון לשעה עד שעה וחצי נוספות, אם מדובר בתינוק בן כמה חודשים ספורים מומלץ להשתמש בשמיכת מעטפת לשמירה על בטחונו, וקחו את הזמן ה"מיותר" לעצמכם. השכיבו את התינוק לישון במקום חשוך שידמה שנת לילה. לאחר המנוחה, הקציבו שעה נוספת לפעילות עם התינוק לפני שתשכיבו אותו שוב לישון לכשעה עד שעה וחצי.


פעילות בצהריים עד השכבה לישון בערבלאחר שנת הצהריים, תוכלו להקציב עוד שעה או 45 דקות לפעילות. שימו לב שהפעילות יכולה להיות "אימוני" זחילה, משחק בצעצועים חינוכיים או רק זמן שבו אתם יכולים לשיר, לדבר ולשחק עם התינוק שלכם. אחרי המשחק, ניחשתם נכון, הגיע הזמן לעוד מנוחה של כשעה. זה אולי נשמע כמו הרבה, אבל בגיל הזה, תינוקות צריכים לישון כ- 18 שעות ביום בשביל לצמוח ולגדול בצורה נכונה. לאחר המנוחה הגיע זמן להאכלה נוספת, כמו אחרי כל תנומה. אחרי שעת פעילות נוספת מגיע זמן המקלחת. ערכו אותה בשעה קבועה שתסמן כי השינה מתקרבת, ועשו אותה מרגיעה ככל הניתן. בסביבות שבע בערב מגיע זמן השינה, בתקווה שסדר היום שלנו יביא את התינוק לישון שינה בריאה עד הבוקר.


סדר יום המתאים לתינוקות בני חצי שנה ומעלה


מגיל חצי שנה ומעלה, התינוק זקוק למעט פחות שעות שינה. במקביל לכך, בסביבות הגיל הזה התינוק מפתח כישורים מוטוריים עדינים ולומד יותר ויותר כל יום. משום כך, ניתן לוותר או לקצר את התנומה הראשונה והאחרונה ביום, ולהחליף אותן בעוד זמן פעילות. רצוי להשאיר מנוחת צהריים של בין שעה לשעתיים, כדי לא להגיע לסוף היום "גמורים" מעייפות.


כמה שעות שינה דרושות לתינוק בגילים שונים?


עד החודש השני, מספר השעות המומלצות (ביום שלם) נע בין 15 ל- 18 שעות. בין שלושה חודשים לחצי שנה ניתן לנוע לכיוון 15 שעות בלילה, ומשם ועד גיל שנה וחצי להוריד בהדרגה את מספר השעות עד ל- 13.

  • aden & anais
  • Lucky
  • Zhaos
  • Proby
loading