חדשות ועדכונים

הירשמו לניוזלטר שלנו

אודות "דולה"

מיהי דולה ואיך יכולה לסייע ליולדת?

בשנים האחרונות ניתן לראות כי תפקידה של הדולה הולך ונטמע יותר ויותר כחלק פעיל והכרחי בתהליכי לידה רבים. אך למעשה ליווי היולדת על ידי דולה אינו מנהג שמקורו רק בשנים האחרונות אלא שהוא היה נהוג כבר ביוון העתיקה. דולה, על פי הגדרתה היא תומכת לידה ובאפשרותה לסייע ליולדת ולבן זוגה, להתכונן לתהליך הלידה ולהוות כגורם תומך ומסייע לפני הלידה ובמהלכה.

בעזרת דולה ניתן להפוך את חוויית הלידה בבית היולדות לאישית יותר

לא פעם נשים אשר מגיעות לחדר לידה עוברות חוויה מאוד אישית, אולם מנגד הצוות המקצועי אשר חווה לידות כמה וכמה פעמים מדי יום ביומו, אינו כל כך מתרגש מהתהליך ולכן, שלא באשמתו, אינו מספק ליולדת את התמיכה הרגשית שהיא צריכה. דולה על פי רוב היא אחות במקצועה, מה שמאפשר לה לשמש לנשים יולדות ככתף תומכת תוך שהיא משתפת פעולה עם הצוות הרפואי בחדר הלידה ובמקביל היא גם דואגת "לשמור" על היולדת ועל האינטרסים שלה.

תמיכה וליווי לכל אורך ההיריון והלידה

נשים רבות ובעיקר נשים העומדות בפני לידתן הראשונה אינן יודעות דבר ולא חצי דבר על תהליך הלידה, מה גם שבני זוגן אשר אמורים ללוות אותן בתהליך, גם הם עצמם מוצאים את עצמם כחסרי אונים כאשר הם מגיעים ללידה עצמה ואין זה משנה בכמה קורסים של הכנה ללידה ביקרו, או כמה ספרים קראו בנושא, הם עדיין מוכים תדהמה כשמגיעים לדבר האמיתי. הדולה אם כן, משמשת כתומכת, מכינה את היולדת כמו גם את בן זוגה ללידה ונמצאת איתם לכל אורך הלידה, כדי להקל עד כמה שניתן על כל התהליך.

ניסיונה המקצועי של הדולה מבוסס על שיטות מעולם הרפואה הטבעי כאשר המטרה – הקלה גדולה

ניסיונה המקצועי של הדולה בעבודה בחדרי לידה הוא זה שנותן לה ארגז כלים אותו היא יכולה להעביר הלאה אל היולדת, כאשר המטרה העיקרית היא להנעים את התהליך, ללמד את היולדת לנשום נכון, להוביל להתקדמות הלידה, לסייע בשיכוך כאבים ולמעשה להשתמש בשיטות שונות מתחום הרפואה הטבעית כדי לסייע ליולדת לעבור את הלידה בשלום. בל נשכח שהצוות הרפואי מלווה את היולדת רק למהלך הלידה עצמה, אך הדולה היא שמלווה אותה לכל אורך ההיריון ובסופו – הלידה, ולכן היא מספקת ליולדת את הביטחון שיש לה מישהי לפנות אליה על כל צרה או שאלה. בתקופה כזו בה ההורמונים סוערים, הרגשות מעורבים והגוף עובר שינויים רבים, הידיעה שיש מישהי לסמוך עליה לכל אורך הדרך, יכולה ממש להיות להוות כהקלה.

על בני המשפחה, הקרובים והמכרים גם מוטל לשמש כתומכים בכל דרך בתקופה שלאחר הלידה

חוויית הלידה יכולה להיות ארוכה ומעייפת גם כאשר הדולה נוכחת וגם כאשר היא אינה. יחד עם זאת, בל נשכח שלאחר הלידה, הדולה מסיימת את תפקידה ועתה הדאגה ליולדת מוטלת על בני המשפחה. מעגל תמיכה של אנשים אהובים הן בלידה והן אחריה הוא חשוב לאין שיעור לתקופת ההתאוששות ויכול להשפיע על מצב רוחה של היולדת ועל השתלבותה בעולם האימהות באופן משמעותי. לכן כדי שגם אתם תוכלו להקל על החוויה, ממש כמו הדולה, נצלו את רגע הלידה כדי לפנק את היולדת המתנה מפנקת אשר נועדה במיוחד בשבילה וכך גם אתם תוכלו להוות כתף תומכת בתקופה שלאחר הלידה.

  • aden & anais
  • Lucky
  • Zhaos
  • Proby
loading