חדשות ועדכונים

הירשמו לניוזלטר שלנו

מדריך להורה הטרי – תפקיד אבא, תפקיד אמא

מדריך להורה הטרי

הורים טריים בימינו מקבלים הרבה מאוד עצות מהרבה מאוד כיוונים: מההורים, מספרי הדרכה שונים או מחברים. בסופו של דבר, קשה לדעת למי להאמין ועם איזו גישה להתנהל. אחד הנושאים המדוברים ביותר, עליהם הדעות תמיד היו חלוקות, הוא חלוקת התפקידים בבית בין בני הזוג. כאמור, אין הסכמה חד משמעית על חלוקת תפקידים בבית, אבל יש מספר דברים שעליהם מסכימים כל החוקרים. ההסכמה הזו חלה בעיקר על ההבנה שאת כל העצות יש ליישם בצורה מאוזנת, ולא לקבע תפקיד אחד ספציפי עם אמא או אבא.

 

חלוקת תפקידים של הורים טריים

מי לוקח על עצמו את תפקיד השוטר הרע?

אין מה לעשות, בכל משפחה צריך לפעמים להיות השוטר הרע, מישהו שיהיה החלטי וידאג למשמעת בבית. בדרך כלל, התפקיד הזה נקבע באופן טבעי. אחד ההורים מרגיש נוח יותר לדרוש דרישות ולאכוף חוקים, והוא "מחליק" אל תוך התפקיד. הבעיה היא, שכעבור זמן מה, התפקיד מתקבע, והילד עלול להתייחס לאותו הורה בצורה אחרת, כיוון שה"חדשות הרעות" מגיעות תמיד ממנו. הפתרון לבעיה הזו היא להיות מודעים אליה, ולהגיע אליה מוכנים. החליטו מראש שתתחלקו בשיחות לא נעימות או בענייני משמעת. סידור כזה יראה לילד ששניכם כהורים אחראים על הסדר, ולא רק הורה אחד.

 

מי מחנך ועם מי עושים כיף?

אותו רעיון פועל גם במקרים שבהם ההורים מתחלקים ל"הורים כיפיים" והורים מחנכים. ברור לכולם שכל ילד זקוק למשמעת וחינוך מצד אחד, ולמשחק ואהבה מצד שני. גם לתוך התפקיד הזה נכנסים באופן טבעי, וחשוב לשים לב ששני ההורים מבלים זמן שווה עם הילד, גם בשעת משחק וגם כשצריך לאכול ארוחת ערב או ללכת להתקלח.


מחלקים מראש את העבודה ויוצרים נורמות נכונות


הורים רבים מרגישים שתפקידיהם נקבעים בעקבות המטלות שהם מבצעים. אם האב יהיה אחראי על סנדוויצ'ים בבוקר והאם תהיה אחראית לניקוי הכלים, תפקידים מסוימים יתקבעו, גם בעיני הילדים וגם בעיני ההורים. אין בעיה לחלקת מטלות בין בני הבית, אבל חשוב לדבר על כך שאלו רק מטלות, והן שוות ומתחלקות בין כולם. מומלץ עוד יותר לשתף במטלות גם את הילדים, כדי שיבינו שכולם במשפחה שווים, ומטלה מסוימת לא משליכה על תפקיד מסוים בבית.

 

ערבבו את התפקידים מפעם לפעם

גם אם מצאתם שאתם מרגישים בנוח בתפקיד מסוים, ואין לכם בעיה להישאר בו, חשוב שתגוונו מדי פעם. החליפו תפקידים ובלו עם הילדים שלכם בדרך אחרת מזו שאתם רגילים אליה. הערך כאן הוא לא לכם, אלא לילדים. משפחות רבות נקלעות לתפקידים מאוד מוגדרים, וכך יוצא שלאורך כל שנות ההתבגרות, הילד "מקבל" רק צדדים מסוימים בכל אחד מההורים. אל תחסכו את עצמכם מהילדים, הראו להם שאת נגישים גם עבור משחק והנאה, וגם עבור שאלות והתייעצויות. אומרים שצריך כפר שלם כדי לגדל ילד, וכדי להיות כפר שלם עליכם להיות לפחות כל מי שאתם מול הילדים.

 

אל תקבעו את התפקידים בשביל לקבל העדפה

פעמים רבות הורים מחליפים תפקיד או מנסים "להשיג" תפקיד שונה, כדי לזכות בחיבת הילד. זה אולי קשה לזכור, אבל עבור טובת הילד אסור לכם לנסות להתחבב על הילד או התינוק. מלבד העובדה שבמשפחה מאוזנת ההורים חולקים בתפקידים ובתחומי האחריות, בחירה בתפקיד בשביל חיבה משמעותה לרוב בחירה בתפקיד הקל והמהנה יותר. כשאתם בוחרים בידיעה בתפקיד הקל, אתם בדרך כלל מעניקים להורה השני את התפקיד הקשה. נסו להימנע מתפקידים מוגדרים במשפחה, ושימו את טובת התא המשפחתי במקום הראשון.

  • aden & anais
  • Lucky
  • Zhaos
  • Proby
loading