חדשות ועדכונים

הירשמו לניוזלטר שלנו

איך נכון לגדל הילד?

כולנו מבינים כי גידול פעוטות אינו כולל רק האכלה, החתלה וחיבוקים. מהרגע שתינוק נולד, להוריו, מחנכיו וסביבתו יש השפעה משמעותית על התפתחותו ההתנהגותית. תהליך החינוך מתחיל בחיקוי ולמידה. מתוך הבנה שהילד למעשה מחקה את הוריו, עולה גם המודעות בחשיבות הדוגמא האישית שנותנים לו. בין אם תרצו או לא, התנהגות הילד משקפת את התנהגותכם, ואחריותכם היא להוביל אותו במסלול הנכון. לשם כך, ריכזנו עבורכם מספר טיפים חשובים לצורך התפתחות התנהגותית תקינה אצל ילדכם:


הצבת גבולות - הגדרת חוקים וכללים ברורים חיוניים לצורך התפתחות הילד וחינוכו. על ההורים לשמור על עקביות בכל הנוגע להצבת הגבולות, על מנת ליצור מסגרת מסודרת אשר תקנה לילד ביטחון. פעוטות אינם מתנהגים רע, אלא פשוט אינם מבינים את צורת ההתנהגות המקובלת. ולכן יש לעזור להם לפתח שליטה עצמית, לעשות בחירות נכונות, לחשוב בכוחות עצמם ולהתנהג בצורה נאותה.

לימדו להגיד "לא" - נתינה בלתי פוסקת ללא הצבת גבולות תיצור אצל ילדכם תמונת עולם מעוותת, משום שהוא יחשוב שהכל מגיע לו מבלי לתת דבר, ואם לא יקבל מה שירצה ירגיש מקופח. ילדים צריכים ללמוד לקחת חלק באחריות המשפחה ולחזק את הערך העצמי שלהם. גם אם הילד כועס או עצוב, עודדו אותו לבטא את רגשותיו, חיוביים ושליליים כאחד, על מנת שיבין שיש טווח רגשות שלם.

הסברים הם חשובים - כבדו את רגשות הילד, הקפידו לדבר אליו בקול רגוע והסבירו לו מה אתם עושים. אם שגה, אל תצעקו עליו, אלא נסו לראות את הדברים מנקודת מבטו של הילד, הסבירו לו את הטעות, דברו בהיגיון בהתאם למעשה והרחיקו אותו מסכנה. זיכרו כי הילד לומד שכל התנהגות גוררת אחריה מחיר ותגובה מתאימים מצידכם, ובהתאם לכך הוא מבין כיצד עליו להתנהג. הורה רגוע ושקול מהווה דוגמא לילדו ומשפיע על התנהגותו.

לא תמיד צריך עונש - גם אם נדמה לכם שהתנהגות הפעוט מצריכה עונש, לעיתים הימנעות מתגובה גורמת לילד להבין שלהצגה שלו אין קהל ולהפסיק להתנהג בצורה בלתי הולמת. במקרים מסוימים, למשל כשהילד שוכב על הריצפה כועס ובוכה ולא מוכן לזוז,דווקא הפסיביות והתעלמות מההתנהגות הלקויה היא זו שתגרום לילד להבין שהוא אינו מקבל מה שהוא רוצה כשהוא מתנהג כך.

תשומת לב - על ההורה להקדיש תשומת לב אישית מספר פעמים ביום. ילד שמרבה לעשות דברים אסורים בדרך כלל עושה זאת מנסיון למשוך תשומת לב. גם תגובה של כעס או צעקות מצד ההורים היא קבלת תשומת לב. הענקת תשומת לב בסובלנות ויצירתיות תמנע מהילד שלכם את הצורך למשוך את תשומת ליבכם בדרך השלילית. 

עקביות - כאשר הצבתם גבול או קבעתם משהו, חשוב שתעמדו במילתכם. אם תוותרו לילד בגלל בכי או נדנוד, משום שהוא ילמד כי הדבר מאפשר לו לקבל דברים שהיו אסורים קודם. תיאום בין ההורים ושמירה על עקביות ימנעו מילדכם שימוש קבוע בבכי ונדנודים להשגת מטרתו.

פידבק - תנו חיזוקים חיוביים לעידוד התנהגות מסוימת. מילות שבח, הפגנת חיבה, חיבוק ונשיקה, יכולים לתגמל את הילד על התנהגותו הטובה, וכך הוא יבין את החיוביות במעשיו הטובים ויחזור עליהם.

פעוטות הם סקרנים מטבעם, ומעוניינים לבדוק ולעשות דברים שמעבר לכוחם והבנתם. התינוק מוגבל בהבנתו ובנסיונו ועליכם לעזור לו. הציבו גבולותו ולמדו אותו מה נכון ומה מסוכן עבורו. בתוך כל זה, השתדלו לא להתייחס אליו כאל תינוק, אלא כאל אדם בפני עצמו  שזקוק להנחיה, אהבה וגבולות והם כולם בידיים שלכם.

  • aden & anais
  • Lucky
  • Zhaos
  • Proby
loading