חדשות ועדכונים

הירשמו לניוזלטר שלנו

המדריך לסוגי לידות

לידת תינוק היא אחד הרגעים המרגשים והמשמעותיים ביותר בחיי כל אישה. הציפייה לקראת הלידה היא גדולה ויחד עם זאת, מהולה בחששות. לא תמיד ניתן לצפות איזו לידה תחווה כל אישה, לכן רצוי להכיר את סוגי הלידות מבעוד מועד וכך לדעת למה לצפות.

לקראת הלידה הקרבה ובעיקר אם מדובר בהיריון ראשון, חשוב ומומלץ להכיר את סוגי הלידות שקיימים. היכרות זו תקל על תהליך הלידה, ותעזור להכין אתכן לקראת התהליך. כמו כן היכרות זו חשובה לאין שיעור, על מנת שתוכלנה להיות מעורבות בתהליך הלידה, לרבות בהחלטות המתבצעות מטעם הצוות הרפואי.

לידה טבעית

כאשר אנו מדברים על לידה טבעית, הכוונה היא לתהליך לידה המתנהל ללא התערבות רפואית.לידה טבעית מתאפשרת כאשר אין סיבוכים והאישה יכולה אף להיות שותפה ופעילה בתהליך. מומלץ לקחת קורס בהכנה ללידה טבעית, על מנת להדריך את היולדתלקראתו ולספק לה ידע וכלים ללידה מוצלחת. כמו כן רצוי שכל אישה המעוניינת בלידה טבעית תיעזר בדולה ובשיטות הרפיה מן הרפואה המשלימה כמו שיאצו, דמיון מודרך, הילינג ועוד. נשים בהריון צריכות לעבור את כל הבדיקות הנדרשות, על מנת לוודא שמצב בריאותן תקין ושאין כל סיבוכים בהיריון. על הבדיקות הללו לשלול כמה דברים ביניהם: ריבוי מי שפיר, סוכרת בזמן הריון, שליית פתח, היפרדות שלייה, הריון מחוץ לרחם ורעלת הריון. זה המקום לציין כי בהתקיימם של כל אחד מאלורוב הסיכוייםשהיולדת לא תוכל לעבור לידה טבעית.

לידה קיסרית

הסטטיסטיקה אומרת שבין 15% ל- 20% מהלידות בארץ הן לידות בניתוח קיסרי, כאשר מדובר בניתוח לכל דבר המתבצע תחת הרדמה מקומית.עם זאת, ישנן לא מעט נשים החוששות מלידה טבעית ולכן בוחרות בהליך זה וישנם נשים עבורם אין זה מן הנמנע ומצבן הרפואי מחייב זאת. במהלך ניתוח קיסרי הרופאים חותכים את דופן הבטן ואת הרחם, על מנת להוציא את העובר ואת השלייה. כיום נוטים יותר לבצע את הניתוח באמצעות חיתוך תחתון, כךקטן הסיכוי שהיולדת תאבד דם, מה גםשפשוט יותר לסגור את החתך. הניתוחים הללו שכיחים יותר בקרב נשים מבוגרות, נשים הסובלות מהשמנת יתר, מרעלת הריון, נשים שילדו בעבר בניתוח קיסרי ונשים להן יותר מעובר אחד ברחם. גם במקרים בהם העובר גדול מאוד נהוג לבצע ניתוח קיסרי.

לידות מכשירניות

פירוש המושג - לידה מכשירנית הוא לידה שהסתיימה באמצעות הוצאת העובר עם ואקום או מלקחיים. לידות מכשירניות הן תוצר של קשיים במהלך הלידה אלו יכולים להיות קשורים לאם, אולם הםיכולים להיות קשורות גם לעובר. בין הסיבות הנפוצות להחלטה על ביצוע לידה מכשירנית - תשישות במהלך תהליך הלידה, מחלות לב או ריאות, נשים אשר סובלות מהיפרדות רשתית, מצוקה עוברית, מנח לא נכון של העובר בעת כניסה לתעלת הלידה ועוד.יש לציין שלידות אלה כרוכות בסיכון קטן יחסית.

  • לידת מלקחיים–בלידה זו נדרשת מיומנות מצד הרופא, את כפות המלקחיים מחדירים לנרתיק היולדת, כל צד של המלקחיים תופס בראשו של העובר, הרופא המיילד מחזיק במלקחיים וכאשר ישנו ציר, הוא שולף את העובר בעזרתם. על המיילד לדעת היכן בדיוק נמצא ראש העוברעל מנת למקם את המלקחיים בצורה נכונה.
  • לידת ואקום –מכשיר זה הוא סוג של משאבה. מתוך הואקום יוצא צינור גומי עם ידית משיכה כאשר בקצהו ממוקם גביע ממתכת או פלסטיק. הגביע נצמד לראשו של העובר וכך ניתן למשוך אותו כלפי מטה. את המשאבה מפעילים על פי הרמה הרצויה, הרופא ממתין לזמן ציר ואז מושך את העובר החוצה. לרוב לאחר לידת ואקום נותר שטף דםעל ראשו של העובר בשל הלחץ, אך בסופו של דבר שטף דם זה נעלם.

ההכרעה באם להשתמש בוואקום או מלקחיים, תלויה בצוות הרפואי, כאשר דעתה של האישה נלקחת בחשבון. ישנן מדינות כמו ארה"ב או אנגליה בהן נהוג לעשות שימוש רק במלקחייםובמדינות סקנדינביה נהוג לעשות שימוש רק בואקום. בישראל, נהוג לעשות שימוש בשתי השיטות הללו, עניין זה נקבע על פי מיומנותו של הצוות המטפל. החלטות מסוג אלו, כמו ההחלטה על כניסה או אי כניסה לחדר ניתוח, לעיתים עלולות להיות הרות גורל ולשמש כפתח לקיומה של רשלנות רפואית. בכל מקרה בה אתם מרגישים כי בוצעה החלטה לא נכונה במקרה האישי שלכם וכי החלטה זו גרמה לנזק ליולדת או הילוד, מומלץ להיוועץ בעורך דין המומחה בתחום.

חברת יוקה בייבי מאחלת לכל היולדות באשר הן, לידה קלה ותינוק בריא. בחנות שלנו מבחר מוצרים רבים לפינוק התינוק והיולדת מהם תוכלו לבחור את אלו המתאימים לכם ביותר. אז שיהיה במזל טוב!

  • aden & anais
  • Lucky
  • Zhaos
  • Proby
loading