חדשות ועדכונים

הירשמו לניוזלטר שלנו

איך נדע שהגיע זמן הגמילה מחיתולים?


גמילה מחיתוליםכל הורה מחכה בקוצר רוח לשלב הגמילה מחיתולים, בין אם מטעמי נוחות ובין אם מטעמים כלכליים. אולם, חשוב להבין כי מבחינת הפעוט מדובר בתהליך מורכב בהרבה, המשלב בשלות פיזיולוגית ביחד עם תהליך פסיכולוגי אינדיווידואלי לחלוטין. אז איך נדע שהגיע זמן הגמילה?  כדי לעשות סדר בבלאגן, ריכזנו עבורכם את הנקודות החשובות ביותר שיש לזכור בתהליך:


מועד הגמילה הוא אינדיבידואלי - ממש כמו זחילה, הליכה או דיבור - זה קורה באופן טבעי. רק בסביבות גיל שנתיים התינוק מפתח יכולות פיזיולוגיות וקוגנטיביות המאפשרות לו להיגמל. קודם עליו לעבור שלבי התפתחות שונים שיכשירו אותו למשימה. הפעוט ורק הוא בלבד יקבע את העיתוי המתאים, משום שיש כאן אלמנט של בשלות ומוכנות שאינו תלוי בנו או בגננת. כאשר הפעוט מתחיל לגלות עניין, מלווה אתכם לשירותים או מודיע שיש לו פיפי - זה חלק מהתהליך.

יש שלב מקדים לגמילה - שלב בו הילד חוקר את הנושא ומתיידד איתו. בין אם הוא מבלה שעות בשירותים, מתיישב וקם, מוריד ומעלה את מכסה האסלה, משחק עם נייר הטואלט, מתלווה אליכם לשירותים או אפילו מסיר את החיתול מדי פעם בהודעה שיש לו פיפי - זה לא אומר בהכרח שהילד מוכן לגמילה, אלא שהוא נמצא בשיאו של תהליך, ויכול להיות שבפעמים אחרות הוא ימשיך ויעשה את צרכיו בחיתול. 

אל תאיצו בילד - לעיתים יש נטייה לבלבל בין הסימנים המקדימים לבין זמן המוכנות האמיתי. פעוט שכופים עליו להיגמל, לרב לא יצליח בכך, והדבר יפגע בביטחונו העצמי בעקבות הכישלון והאכזבה של הוריו.

סימנים של בשלות ומוכנות לגמילה - כאשר הילד יושב, הולך, שולט על סוגריו ומודיע מתי הוא עומד לעשות צרכים, מסוגל להתפשט ולהתלבש בכוחות עצמו, מבין הוראות, מחקה התנהגות מבוגרים סביבו, מפגין התעניינות בשירותים , מבין את המילה "לא" ומסוגל לעמוד בגבולות המוצבים בפנים, מבין את משמעות המילים פיפי וקקי ויודע לקשר בין עשיית צרכים לבין גופו - אלו הם סימנים בסיסיים המעידים על בשלות רגשית ופיזית אשר תקל על הילד להיגמל מחיתולים. ברגע שהילד הביע מוכנות, הציבו לכם למטרה לעבוד בשיתוף פעולה עם הילד.

עזרה בגמילה - על מנת לתרום להצלחת תהליך הגמילה, על ההורים להשקיע זמן, סבלנות ותמיכה רגשית לאורך התהליך. לעיתים הילד לא מבין מה רוצים ממנו, ויש להסביר לו בעדינות ובחיבה את הציפיות. קנו סיר מיוחד עבור הילד, קבעו איתו זמנים קבועים לשימוש, רכשו ספרי ילדים המסבירים את תפקיד הסיר ועזרו לילד להבין באופן מוחשי את תהליך הגמילה. תנו פידבקים חיובים ועודדו את הצלחתו והשגיו, כך תעזרו לו להנות מהתהליך. בעת פספוס ואי הצלחה, ילדכם עלול לחוות תחושת אכזבה וחוסר ביטחון. עליכם לחזק ולעודד אותו ולא לכעוס עליו.

חשיבות בעיתוי הגמילה - יש להתחשב בגורמים חיצוניים בעלי השפעה על תהליך הגמילה. שינויים קיצוניים כמו מעבר דירה, נסיעה לחופשה, הולדת ילד חדש וכדומה - אינם אידיאליים עבור התחלה בתהליך גמילה. אולם כשהילד מפגין בשלות ומוכנות, לא כדאי לדחות את התהליך יותר מדי זמן. יש לקחת בחשבון מצבי רגרסיה ופספוסים מעת לעת.

חשוב לזכור כי לכל ילד אופי וקצב משלו. ההורים מהווים חלק משמעותי בהצלחת תהליך הגמילה. חשוב ללוות את הילד, מבלי לזלזל ברגשותיו שכן מדוברבתהליך שהוא גם רגשי ופסיכולוגי. אך לפני הכל, קחו בחשבון שגמילה מחיתולים לוקחת זמן, ומילת המפתח כאן היא כמובן - סבלנות.

  • aden & anais
  • Lucky
  • Zhaos
  • Proby
loading