חדשות ועדכונים

הירשמו לניוזלטר שלנו

התינוק שלי בוכה המון – למה?

אחד החששות הכי גדולים של הורים חדשים הוא מפני בכי של תינוקות. הם יודעים שמדובר בדרך של תינוק לומר משהו, אבל לא בטוחים שהם מבינים אותו ומשום כך פוחדים שמא החמיצו בעיה גדולה מאוד. ובכן, אכן מדובר בדרך של דיבור ותקשורת, אבל אין צורך להילחץ ממצב זה אוטומטית. הורים חושבים שבכי של תינוקות מעיד על היותם גרועים במלאכת ההורות, אבל אין קשר בין ההורות, לסיבות למצב זה. יש, עם זאת, צורך ברור להיענות למסר של התינוק ולהרגיע אותו כדי לחזק אצלו את הביטחון. מחקרים הוכיחו כי תינוקות שניגשו אליהם מהר גדלו להיות בטוחים יותר בעצמם, בזכות התמיכה הרגשית.

בכי תינוקות

מה עושים כשתינוק בוכה?

לתינוקות יש שפה וסיבות נוספות משלהם, ונהוג לחלק אותן לבכי בגלל בעיה פיזית מובחנת וידועה, או בגלל מה שמכונה ההסתגלות שלהם לעולם. ההנחה הראשונית אומרת שתינוק מתנהג ומגיב לפעמים כמו מבוגר קטן ולכן יש לבדוק שמה שגורם לו אי נוחות יכול בהחלט להיות משהו שהיה גורם לכם אי נוחות כמבוגרים. משום כך, בכל מקרה בכי שהוא יש לבדוק קודם כל מה מפריע לתינוק בצורה ההגיונית והסבירה על פי הנחות ידועות. כלומר, האם זהו בכי מרעב, צמא, חום או קור, ומשהו שמציק לו פיזית. על הסיבות ההגיוניות האלה אפשר להוסיף סיבות השמורות רק עם תינוקות, בעיקר רגשיות.

הסיבות הפיזיות המובנות

תינוקות יכולים לבכות בכל שעה של היום ואי אפשר לצפות זאת. עם זאת, יש הגדרות רפואיות למקרים שבהם שתינוקות בוכים יותר משלוש שעות ביום. רופאים מאבחנים בכי כזה בגלל כאב בטן מתמשך שנקרא קוליק, כאבי בטן וגזים. בכי המלווה בהתכווצות פיזית של התינוק המעיד על סבל גופני מסוים. התינוקות יבכו רצוף במשך כמה שעות בכל יום, ברצף של כמה שבועות. בכי כזה יכול להיגרם בשעות היום או הלילה והוא מתסכל מאוד משום שאין באמת דרך לעצור את הכאב הזה, אלא להתנחם בכך שהוא עובר לאחר שלושה-ארבעה חודשים. מלבד הרגעת התינוק בכל דרך אפשרית וסבלנות אין באמת מרפא.

למה חשוב להרגיע את התינוק?

מלבד אי הנוחות הברורה בצליל הלא נעים, יש חשיבות רגשית ונפשית להרגעת התינוק. תינוקות בוכים גם משום שהעולם הזה חדש להם. אם לא נוח להם פיזית, מה שטבעי להניח מהיותם חסרי אונים, זה עוד יותר מעצים את הקושי שלהם להסתגל לעולם לאחר הרחם. לכן סביר להניח שהבכי שלהם נובע גם מסיבות של "מצב רוח". הדרכים הכי טבעיות הן לחזור ולעטוף אותו בתחושה בטוחה כמו ברחם, ולספק את הצורך הבסיסי שלו בחום, ביטחון, נוחות פיזית ושייכות. משום כך מומלץ לא להניח לתינוקות לבכות זמן רב. זה מגביר אצלם את תחושת התסכול מהעולם ונשאר אצלם כמסקנה לעתיד.

כיצד מרגיעים תינוקות?

תינוקות זוכרים בגופם את התחושה העוטפת ברחם ושואפים לשוב לשם. רוב הסיכויים הם גם שתינוקות יבכו כדי להבטיח לעצמם את התחושה המגוננת והבטוחה, משום שאנחנו יצורים שמתבססים על מגע, בעיקר בשנים הראשונות שלנו. מכאן נובעת החשיבות לא להניח לתינוק לבכות זמן רב מבלי לגשת אליו ולבדוק מה מציק לו, ולהרים אותו על הידיים כדי שיחוש שאינו לבד. מוצץ הוא פתרון מעולה וגם חיתול טטרה מבד נעים, משום שתינוקות מחקים בכך יניקה שמרגיעה אותם, ולכן גם מומלץ לא לתת אותו לפני תום גיל ההנקה. צלילים רגועים החוזרים על עצמם כמו קולות ההרגעה המוכרים מסייעים לו להיזכר בצלילי הרחם, כמו גם מוזיקה שקטה ונעימה.

  • aden & anais
  • Lucky
  • Zhaos
  • Proby
loading